Instrukcja korzystania z BIP

1. Przeglądanie stron
Aby przeglądać strony serwisu BIP wybierz z menu po lewej stronie ekranu interesujący Cię dział. Na dole każdej strony znajduje się metryczka z informacjami o dacie i autorze dokumentu, dacie publikacji, osobie publikującej, liczbie odsłon dokumentu. Jest także odnośnik do funkcji wydruku strony oraz do rejestru zmian. Odsłony liczone są od pierwszej wersji dokumentu. Przeglądanie stron archiwalnych nie wpływa na licznik.

2. Strony systemowe
System obok stron informacyjnych udostępnia strony systemowe (obowiązkowe w każdym BIP): Redakcja - wykaz redaktorów BIP z ich danymi kontaktowymi (adres, nr telefonu i faksu, aktywny adres e-mail). Uwaga: jeśli aktywowano moduł dodatkowy „Kontakt” strona zostanie wyposażona w formularz, za pośrednictwem którego można wysłać wiadomość do redakcji strony podmiotowej bezpośrednio ze strony. Mapa strony - dynamicznie generowane drzewo dokumentów. Instrukcja korzystania - niniejszy dokument. Pozostałe informacje - zbiór informacji na temat sposobu dostępu do danych publicznych nie ujętych w BIP. Zastrzeżenia prawne.

3. Moduł wyszukiwania
Aby przeszukiwać serwis BIP należy w okienko wyszukiwarki wpisać szukaną frazę i kliknąć przycisk lub nacisnąć klawisz "enter". System umożliwia przeszukiwanie aktualnych dokumentów oraz opcjonalnie dokumentów archiwalnych. Jeśli na stronie publikowane są przetargi i/lub konkursy wyszukiwarka pozwoli na wybór miejsca przeszukiwania – strony lub moduły dodatkowe.

4. Odnośnik do portalu BIP.gov.pl
W winiecie znajduje się logo BIP będące odnośnikiem do portalu BIP pod adresem http://www.bip.gov.pl.

5. Rejestr stron usuniętych
Jeżeli jakikolwiek dokument ma zostać usunięty z BIP automatycznie trafi do rejestru stron usuniętych wraz z adnotacją o powodzie usunięcia. Rejestr stron usuniętych dla każdej strony, przetargu i konkursu dostępny jest z metryczki dokumentu. Także usunięte załączniki są archiwizowane i dostępne z poziomu Rejestru

6. Rejestr Zmian
Rejestr zmian dla każdej strony, przetargu i konkursu dostępny jest z metryczki dokumentu. Także usunięte załączniki są archiwizowane i dostępne z poziomu Rejestru.

7. Zbiorczy Rejestr Zmian

Jeśli aktywowano moduł dodatkowy „Zbiorczy Rejestr Zmian” wykaz wszystkich zmian wszystkich stron publikowany jest dodatkowo w jednym miejscu, na jednej generowanej automatycznie stronie.

8. Moduł konkursowy
Konkursy publikowane są na jednej stronie, jeden pod drugim, w kolejności chronologicznej odwrotnej (najnowsze na górze). Każda zmiana treści opisu konkursu (w tym jego dat, nazwy itd) jest archiwizowana wraz z powodem wprowadzenia zmian. Dotyczy to także załączników/ogłoszeń do konkursu. Także usunięte konkursy są archiwizowane wraz z powodem usunięcia. Konkursy usunięcie oraz minione są dostępne poprzez poziome podmenu menu "konkursy". Konkurs miniony może mieć status "rozstrzygnięty" - o ile został rozstrzygnięty, nierozstrzygnięty (na razie, czyli czekający na rozstrzygnięcie) lub nierozstrzygnięty trwale (nie będzie rozstrzygany). Rozstrzygnięcie konkursu (w tym trwałe oznaczenie jako nierozstrzygnięty) zawsze jest opisane - w opisie powinny znaleźć się informacje o zwycięzcy (zwycięzcach), powody nierozstrzygnięcia konkursu itp. Konkursy dzielą się na podlegające i niepodlegające Ustawie.

9. Moduł zamówień publicznyc
Moduł zamówień publicznych / przetargów ma taką samą konstrukcję i zasady działania jak moduł konkursowy.

10. WCAG 2.1
Strona spełnia wytyczne WCAG 2.1. Na górze dostępne są klawisze służące do powiększania tekstu oraz prezentacji wersji kontrastowej. Naciśnięcie klawisza TAB na klawiaturze otwiera menu kontekstowe strony, a obrys odnośników jest dobrze widoczny. Szablon strony jest responsywny. Strona wyposażona jest w automatycznie generowaną mapę strony itd.

11. Inne informacje
Jeśli na stronie nie są dostępne jakieś informacje publiczne możliwości uzyskania do nich dostępu znajdują się na podstronie „Inne informacje”.

Podpisał: Marcin Wolfram
Dokument z dnia: 06.05.2020
Dokument oglądany razy: 6 171
Opublikował: Marcin Wolfram
Publikacja dnia: 06.05.2020, 14:08
Wydruk ze strony: bip.um.zarow.pl z dnia: 18.07.2024 05:59:28